Jak jsem slíbila v úvodním článku, bych Vám ráda ukázala, jak se jednou provždy zbavit vlasové kosmetiky v plastových obalech.
Mám několik svých oblíbených produktů na přírodní bázi. Tedy bez zbytečné chemie v podobě třeba silikonů. Bohužel v plastech. Mohla bych jim udělit výjimku, ale myslím, že těch bude zatím víc než dost jinde. A tak se s nimi loučím. Stále však obývají naši koupelnu. Ty krásné, zářivé láhvičky se zlatostříbrným písmem. A kdo nenašel odvahu rozloučit se s plastovým balením, tak tuhle rakytníkovou řadu doporučuji. Velice příjemná záležitost.Myslím, že právě rozmanitost balení, fontů, velikostí, tvarů, slibů, právě to tyhle produkty nejvíce prodává. Když si člověk pročítá složení, které ani nemusí, a tedy není česky, moc velké rozdíly nenachází. Přesto ten pocit, že má na výběr. Sama vím, kolik času zvládnu přešlapovat od jedné poličky ke druhé. Přejít do jiné uličky, abych se v zápětí mohla vrátit do té původní. V každém jiném obchodě by jistě blikala kamera na centrále s podezřením na zlodějku.
V drogérii je však svět jiný. Tady jsou tyto rozmary povoleny. Žádány.
Šamponová ulička
V šamponové úličce, budete-li pozorní, a já věřím, že po přečtení tohoto článku budete, můžete vidět též pár produktů v malých papírových krabičkách. Ne ne, nejsou to zatoulaná mýdla patřící do jiné sekce. Jsou to tuhé šampony a kondicionéry. I když, mýdla jim říkat můžeme. Šamponová mýdla. A to v případě, že při jejich výrobě došlo k procesu zmýdelnění. Šampuk, v případě že neprochází tímto procesem. O rozdílu mezi těmito dvěma druhy by se dal napsat samostatný výživný článek. Nicméně výrobci se často touto terminologií neřídí, a vy tak poznáte, o který produkt se jendá pouze ze složení.
Důležitější je, co mají společného. Když už se firma rozhodne pro výrobu takového produktu, má jasno, na koho cílí. Na nás milovníky přírody. Odtud pramení vlastnosti většiny tuhých šamponů:
- čistě rostlinné složení – vegan
- kvalitní oleje, esence, másla
- absence škodlivých chemických látek pro napěnění – SLS, SLES,…
- papírový obal
- bio kvalita
- fair trade získávání surovin a zacházení se zaměstnanci
A to už je dost benefitů. I když ne všechny bývají zastoupené současně, první čtyři většinou ano.
Vlastní zkušenost
Nás ženy zajisté zajímá též výsledek. Velmi jsem se těšila, až šampon vyzkouším. Koupila jsem si speciál na hnědé vlasy. Hnědé mydélko s výtažky z dubu. Samotné nanášení je napoprvé, jak to říct, divné. Po důkladně namočených vlasech kloužete mýdlem ala česání. Následné napěnění je podstatně jemnější než u konvenčních tekutých šamponů.
Při oplachování se mi vlasy jevily drsné, ale po uschnutí krásně nabyly, provzdušnily se. Zůstaly jemné na dotek.
Zde je důležité upozornit, že přechod na takovýto způsob umývání vlasů vyžaduje trpělivost. I několik týdnů potrvá, než se Vaše hříva zbaví nánosů chemie z předešlé kosmetiky. Vytrvejte!
Na druhý den jsem šáhla po kondicionéru, přesněji balzámu. Tak jej nejčastěji nazývají výrobci. Opravdu jsem nezažila takovou hebkost, jemnost po žádném jiném. Nikdy. A to jsem jich vyzkoušela mnoho a v zásadě jsem s nimi byla spokojená. Tenhle tuhý, od značky Alverde, přírodní řada řetězce dm, všechny převýšil.
O alternativní variantě šamponů a kondicionérů prozatím vše. Snad se Vám můj příběh líbil natolik, že Vás inspiroval k vyzkoušení. Zajisté se k tématu ještě vrátím po uplynutí delší doby od počátku užívání.