Enviromentální žal či ekologická úzkost. To jsou oficiální pojmy objevující se v článcích a publikacích současné psychologie. Ekopsychologie.
Definice jsou různé. A mně nejde o to se jimi tady zabývat. Každopádně já takou úzkost nebo žal pociťuji. A věřím, že snad každý empatický člověk také.
Doma se snažíme žít zdravě, zbytečně neplýtváme. Nelétáme. Máme jedno auto pro dva, což jsem zjistila, že je prý prehistorický model domácnosti.
Co mě však trápí, jsou plasty. Když vidím, kolik toho vyhodíme, jak často chodíme s košem na plasty, vždy si říkám a dost! Pak si odhodlaně nakráčím do marketu a sleduji, jak mě ono odhodlání pomaloučku opouští. Je tak málo věcí, které se dají pořídit bez plastového obalu.
Cítím ale, že nastal čas opravdu na změnu. Že už nelze diskutovat s vlastním svědomím. Je to silný nutkavý pocit a já se mu rozhodla naslouchat. Ne radikálně, postupně. Určitě se nechci dušovat, že od teďka už nikdy žádný plast. Lhala bych. Jako svůj nynější cíl si dávám zbavit se nákupu věcí v jednorázovém plastovém obalu. Tváří se to jednoduše. Když se ale rozhlédnu v obchodě, spousta věcí se tává tabu. Rozhlédněme se společně.
A tak jsem vytvořila tuto rubriku, Bez obalu. Ráda bych i Vás informovala o alternativních možnostech. Ukázala Vám, co vše se dá koupit na váhu, v papíru, ve skle. Jak některé nepostradatelné věci můžeme vlastně v klidu postrádat. A pokud někoho inspiruji ke změně svých nakupovacích návyků, budu šťastná jako čuník na veganském statku 🙂
Takže se těšte. Jako první se mrkneme na absolutně nepostradatelnou kosmetiku, zejména pro ženy, a tou je šampon s kondicionérem.